Atlantic - Transformer w/Photocell - 150 Watts - TRANS150 / 74110
Usually ships the same business day
TRANS150
Product Details
Atlantic's Transformers provide dependable low voltage AC current to Atlantic Lighting Systems
Details:
  • Model # TRANS150
  • 150 Watt Transformer with Photocell
  • Power Input: 120 Volts AC
  • Power Output: 12 Volts AC
  • Approximate dimensions: 4" x 4" x 7"
  • Solid state Transformers are fully weatherproof for worry-free external installations
  • Transformers feature built-in photocell with light sensor and timer
  • Set to turn on at dusk and off at dawn or after 4, 6 or 8 hours of operation
  • 3ft Power cord
  • 1 year limited manufacturer's warranty
  • Product Instruction Manual .PDF
What's in the box:
(1) Low Voltage 150 W Transformer with 3ft power cord