AL-KC-1-0-115T
Product Details
Aqualogic - Elecro - CYGNET - Titanium - Inline Heater - 1.0 Kw ( 1000 Watts ) - 115V
Key Features:
  • 1.0kw (1000 Watts)
  • 110~120 Volts AC w/3ft Power Cord
  • Stay-clean vortex inducing Titanium heating elements
  • Analogue Temperature Control
  • External Reversible Flow Switch - Allows the water to flow through either direction
  • High Limit Thermostat Internal Fail Safe, manual reset thermostat, for positive safety
  • Control thermostat 2ºF to 35ºF differential
  • Screw fit adapters 1-1/4" or 1-1/2" In and Out or 1-1/2" ABS union disconnects for rigid pipe
  • Approximate dimensions: 17" L x 6" W x 8" H
  • Minimum flow requirement: 265 GPH
  • Maximum flow velocity: 2580 GPH
  • Safety thermal cut out (manual reset)
  • Minimum Pipe Size: 1-1/4"
  • May be floor or wall mounted
  • Unit should be installed within a dry weatherproof enclosure
  • See instructions for Amperage Requirement for this unit
  • 1 Year limited manufacturer's warranty
Titanium Models
Model
Number
KW
Phase
Amps
Length
(in)
Width
(in)
Height
AL-KC-0-5-115T
0.5
17"
6"
8"
AL-KC-1-0-115T
1.0
17"
6"
8"
AL-KC-1-5-115T
1.5
17"
6"
8"